WP File Manager - en to da_DK translation catalogue (173 entries)

en: * for all operations and to allow some operation you can mention operation name as like, allowed_operations="upload,download". Note: seprated by comma(,). Default: *
da_DK: * for alle operationer og for at tillade nogle operationer kan du nævne operationens navn som, allow_operations="upload,download". Bemærk: adskilt af komma(,). Standard: *

en: ->  It will ban particular users by just putting their ids seprated by commas(,). If user is Ban then they will not able to access wp file manager on front end.
da_DK: -> Det vil forbyde bestemte brugere ved blot at sætte deres id adskilt med kommaer (,). Hvis brugeren er Ban, vil de ikke få adgang til wp-filhåndtering i frontend.

en: -> File Manager Theme. Default: Light
da_DK: -> Filhåndteringstema. Standard: Light

en: -> File Modified or Create date format. Default: d M, Y h:i A
da_DK: -> Filændret eller Opret datoformat. Standard: d M, Y h: i A

en: -> File manager Language. Default: English(en)
da_DK: -> Filhåndterings sprog. Standard: English(en)

en: -> Filemanager UI View. Default: grid
da_DK: -> Filemanager UI View. Standard: gitter

en: Action
da_DK: Handling

en: Actions upon selected backup(s)
da_DK: Handlinger efter valgt (e) sikkerhedskopi (er)

en: Admin can restrict actions of any user. Also hide files and folders and can set different - different folders paths for different users.
da_DK: Administrator kan begrænse enhver brugers handlinger. Skjul også filer og mapper og kan indstille forskellige - forskellige mappestier til forskellige brugere.

en: Admin can restrict actions of any userrole. Also hide files and folders and can set different - different folders paths for different users roles.
da_DK: Administrator kan begrænse handlinger fra enhver brugerrolle. Skjul også filer og mapper og kan indstille forskellige - forskellige mappestier til forskellige brugerroller.

en: After enable trash, your files will go to trash folder.
da_DK: Efter aktivering af papirkurven går dine filer til papirkurven.

en: After enabling this all files will go to media library.
da_DK: Efter at have aktiveret dette, går alle filer til mediebiblioteket.

en: All Done
da_DK: Helt færdig

en: Are you sure want to remove selected backup(s)?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne de valgte sikkerhedskopier?

en: Are you sure you want to delete this backup?
da_DK: Er du sikker på, at du vil slette denne sikkerhedskopi?

en: Are you sure you want to restore this backup?
da_DK: Er du sikker på, at du vil gendanne denne sikkerhedskopi?

en: Backup Date
da_DK: Sikkerhedskopieringsdato

en: Backup Now
da_DK: Backup nu

en: Backup Options:
da_DK: Backupmuligheder:

en: Backup data (click to download)
da_DK: Backup data (klik for at downloade)

en: Backup files will be under
da_DK: Backup filer vil være under

en: Backup is running, please wait
da_DK: Backup kører. Vent venligst

en: Backup successfully deleted.
da_DK: Backup blev slettet.

en: Backup/Restore
da_DK: Sikkerhedskopiering/gendannelse

en: Backups removed successfully!
da_DK: Sikkerhedskopier blev fjernet med succes!

en: Ban
da_DK: Forbyde

en: Browser and OS (HTTP_USER_AGENT)
da_DK: Browser og OS (HTTP_USER_AGENT)

en: Buy PRO
da_DK: Køb PRO

en: Buy Pro
da_DK: Køb Pro

en: Cancel
da_DK: Afbestille

en: Change Theme Here:
da_DK: Skift tema her:

en: Click to Buy PRO
da_DK: Klik for at købe PRO

en: Code-editor View
da_DK: Kode-editor Vis

en: Confirm
da_DK: Bekræfte

en: Copy files or folders
da_DK: Kopier filer eller mapper

en: Currently no backup(s) found.
da_DK: Der findes i øjeblikket ingen sikkerhedskopier.

en: DELETE FILES
da_DK: SLET FILER

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Database Backup
da_DK: Sikkerhedskopiering af database

en: Database backup done on date
da_DK: Databasesikkerhedskopiering udført på dato

en: Database backup done.
da_DK: Sikkerhedskopiering af database udført.

en: Database backup restored successfully.
da_DK: Databasesikkerhedskopiering blev gendannet.

en: Default
da_DK: Standard

en: Default:
da_DK: Standard:

en: Delete
da_DK: Slet

en: Deselect
da_DK: Fravælg markeringen

en: Dismiss this notice.
da_DK: Afvis denne meddelelse.

en: Donate
da_DK: Doner

en: Download Files Logs
da_DK: Download fillogfiler

en: Download files
da_DK: Download filer

en: Duplicate or clone a folder or file
da_DK: Kopier eller klon en mappe eller fil

en: Edit Files Logs
da_DK: Rediger logfiler

en: Edit a file
da_DK: Rediger en fil

en: Enable Files Upload to Media Library?
da_DK: Aktivere filer, der uploades til mediebiblioteket?

en: Enable Trash?
da_DK: Aktivere papirkurven?

en: Error: Unable to restore backup because database backup is heavy in size. Please try to increase Maximum allowed size  from Preferences settings.
da_DK: Fejl: Kan ikke gendanne sikkerhedskopien, fordi databasesikkerhedskopieringen er stor. Prøv at øge den maksimalt tilladte størrelse fra indstillingerne for præferencer.

en: Existing Backup(s)
da_DK: Eksisterende sikkerhedskopi (er)

en: Extract archive or zipped file
da_DK: Uddrag arkiv eller zip-fil

en: File Manager - Shortcode
da_DK: Filhåndtering - Kort kode

en: File Manager - System Properties
da_DK: Filhåndtering - Systemegenskaber

en: File Manager Root Path, you can change according to your choice.
da_DK: File Manager-rodsti, du kan ændre alt efter dit valg.

en: File Manager has a code editor with multiple themes. You can select any theme for code editor. It will display when you edit any file. Also you can allow fullscreen mode of code editor.
da_DK: File Manager har en kodeditor med flere temaer. Du kan vælge ethvert tema til kodeditor. Det vises, når du redigerer en fil. Du kan også tillade fuldskærmstilstand for kodeditor.

en: File Operations List:
da_DK: Liste over filoperationer:

en: File doesn't exist to download.
da_DK: Filen findes ikke til download.

en: Files Backup
da_DK: Backup af filer

en: Gray
da_DK: Grå

en: Help
da_DK: Hjælp

en: Here "test" is the name of folder which is located on root directory, or you can give path for sub folders as like "wp-content/plugins". If leave blank or empty it will access all folders on root directory. Default: Root directory
da_DK: Her er "test" navnet på mappen, som er placeret i rodmappen, eller du kan give stien til undermapper som "wp-content/plugins". Hvis det efterlades tomt eller tomt, vil det få adgang til alle mapper i rodmappen. Standard: Rodmappe

en: Here admin can give access to user roles to use filemanager. Admin can set Default Access Folder and also control upload size of filemanager.
da_DK: Her kan admin give adgang til brugerroller for at bruge filemanager. Administrator kan indstille standardadgangsmappe og også kontrollere uploadstørrelse på filadministrator.

en: Info of file
da_DK: Info om filen

en: Invalid Security Code.
da_DK: Ugyldig sikkerhedskode.

en: It will allow all roles to access file manager on front end or You can simple use for particular user roles as like allowed_roles="editor,author" (seprated by comma(,))
da_DK: Det vil tillade alle roller at få adgang til filhåndtering på frontend, eller du kan simpelt bruge til bestemte brugerroller som f.eks. allow_roles="editor,author" (adskilt af komma(,))

en: It will lock mentioned in commas. you can lock more as like ".php,.css,.js" etc. Default: Null
da_DK: Det vil låse nævnt i kommaer. du kan låse flere som ".php,.css,.js" osv. Standard: Null

en: It will show file manager on front end. But only Administrator can access it and will control from file manager settings.
da_DK: Det vil vise filhåndtering på frontend. Men kun administrator kan få adgang til det og vil styre fra filhåndteringsindstillinger.

en: It will show file manager on front end. You can control all settings from file manager settings. It will work same as backend WP File Manager.
da_DK: Det vil vise filhåndtering på frontend. Du kan styre alle indstillinger fra filhåndteringsindstillinger. Det fungerer på samme måde som backend WP filhåndtering.

en: Last Log Message
da_DK: Sidste logmeddelelse

en: Light
da_DK: Lys

en: Logs
da_DK: Logfiler

en: Make directory or folder
da_DK: Opret mappe eller mappe

en: Make file
da_DK: Opret fil

en: Maximum allowed size at the time of database backup restore.
da_DK: Maksimal tilladt størrelse på tidspunktet for gendannelse af databasesikkerhedskopi.

en: Maximum file upload size (upload_max_filesize)
da_DK: Maksimal filoverførselsstørrelse (upload_max_filesize)

en: Memory Limit (memory_limit)
da_DK: Hukommelsesgrænse (memory_limit)

en: Missing backup id.
da_DK: Manglende backup-id.

en: Missing parameter type.
da_DK: Manglende parametertype.

en: Missing required parameters.
da_DK: Manglende krævede parametre.

en: No Thanks
da_DK: Nej tak

en: No log message
da_DK: Ingen logmeddelelse

en: No logs found!
da_DK: Ingen logfiler fundet!

en: Note:
da_DK: Bemærk:

en: Note: These are demo screenshots. Please buy File Manager pro to Logs functions.
da_DK: Bemærk: Disse er demo-skærmbilleder. Køb File Manager pro til Logfunktioner.

en: Note: This is just a demo screenshot. To get settings please buy our pro version.
da_DK: Bemærk: Dette er kun et demo-screenshot. For at få indstillinger skal du købe vores pro-version.

en: Nothing selected for backup
da_DK: Der er ikke valgt noget til backup

en: Nothing selected for backup.
da_DK: Der er ikke valgt noget til backup.

en: OK
da_DK: Okay

en: Ok
da_DK: Okay

en: Others (Any other directories found inside wp-content)
da_DK: Andre (Andre mapper, der findes i wp-indhold)

en: Others backup done on date
da_DK: Andre sikkerhedskopier udført på dato

en: Others backup done.
da_DK: Andre sikkerhedskopiering udført.

en: Others backup failed.
da_DK: Andre sikkerhedskopiering mislykkedes.

en: Others backup restored successfully.
da_DK: Andre sikkerhedskopier blev gendannet.

en: PHP version
da_DK: PHP-version

en: Parameters:
da_DK: Parametre:

en: Paste a file or folder
da_DK: Indsæt en fil eller mappe

en: Please Enter Email Address.
da_DK: Indtast venligst e-mail-adresse.

en: Please Enter First Name.
da_DK: Indtast fornavn.

en: Please Enter Last Name.
da_DK: Indtast venligst efternavn.

en: Please change this carefully, wrong path can lead file manager plugin to go down.
da_DK: Ændr dette omhyggeligt, forkert sti kan få filhåndterings-plugin til at gå ned.

en: Please increase field value if you are getting error message at the time of backup restore.
da_DK: Forøg venligst feltværdien, hvis du får fejlmeddelelse på tidspunktet for gendannelse af sikkerhedskopien.

en: Plugins backup done on date
da_DK: Plugin-backup udført den dato

en: Plugins backup done.
da_DK: Plugins backup udført.

en: Plugins backup failed.
da_DK: Sikkerhedskopiering af plugins mislykkedes.

en: Plugins backup restored successfully.
da_DK: Plugin-backup gendannet.

en: Post maximum file upload size (post_max_size)
da_DK: Opret maksimal filoverførselsstørrelse (post_max_size)

en: Preferences
da_DK: Præferencer

en: Privacy Policy
da_DK: Fortrolighedspolitik

en: Public Root Path
da_DK: Offentlig rodsti

en: RESTORE FILES
da_DK: GENDAN FILER

en: Remove or delete files and folders
da_DK: Fjern eller slet filer og mapper

en: Rename a file or folder
da_DK: Omdøb en fil eller mappe

en: Restore
da_DK: Gendan

en: Restore is running, please wait
da_DK: Gendannelse kører, vent venligst

en: SUCCESS
da_DK: SUCCES

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Saving...
da_DK: Gemmer ...

en: Search things
da_DK: Søg efter ting

en: Security Issue.
da_DK: Sikkerhedsproblem.

en: Select All
da_DK: Vælg alle

en: Select backup(s) to delete!
da_DK: Vælg backup(r) for at slette!

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings - Code-editor
da_DK: Indstillinger - Kode-editor

en: Settings - General
da_DK: Indstillinger - Generelt

en: Settings - User Restrictions
da_DK: Indstillinger - Brugerbegrænsninger

en: Settings - User Role Restrictions
da_DK: Indstillinger - Begrænsninger i brugerrolle

en: Settings saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Shortcode - PRO
da_DK: Kort kode - PRO

en: Simple cut a file or folder
da_DK: Enkelt klippe en fil eller mappe

en: System Properties
da_DK: Systemegenskaber

en: The backup apparently succeeded and is now complete.
da_DK: Backup lykkedes tilsyneladende og er nu afsluttet.

en: Themes
da_DK: Temaer

en: Themes backup done on date
da_DK: Sikkerhedskopiering af temaer udført den dato

en: Themes backup done.
da_DK: Sikkerhedskopiering af temaer udført.

en: Themes backup failed.
da_DK: Sikkerhedskopiering af temaer mislykkedes.

en: Themes backup restored successfully.
da_DK: Sikkerhedskopiering af temaer blev gendannet.

en: Time now
da_DK: Tid nu

en: Timeout (max_execution_time)
da_DK: Tiden er gået (maks. Udførelsestid)

en: To make a archive or zip
da_DK: At oprette et arkiv eller zip

en: Today
da_DK: I dag

en: USE:
da_DK: BRUG:

en: Unable to create database backup.
da_DK: Kan ikke oprette Sikkerhedskopiering af database.

en: Unable to removed backup!
da_DK: Kunne ikke fjerne sikkerhedskopien!

en: Unable to restore DB backup.
da_DK: Kan ikke gendanne DB-sikkerhedskopi.

en: Unable to restore others.
da_DK: Kan ikke gendanne andre.

en: Unable to restore plugins.
da_DK: Kunne ikke gendanne plugins.

en: Unable to restore themes.
da_DK: Kunne ikke gendanne temaer.

en: Unable to restore uploads.
da_DK: Kunne ikke gendanne uploads.

en: Upload Files Logs
da_DK: Upload filer Logfiler

en: Upload files
da_DK: Upload filer

en: Uploads backup done on date
da_DK: Uploads backup udført på dato

en: Uploads backup done.
da_DK: Uploader backup udført.

en: Uploads backup failed.
da_DK: Uploads backup mislykkedes.

en: Uploads backup restored successfully.
da_DK: Uploads backup gendannet.

en: Verify
da_DK: Verificere

en: View Log
da_DK: Vis log

en: WP File Manager
da_DK: WP filhåndtering

en: WP File Manager - Backup/Restore
da_DK: WP filhåndtering - Sikkerhedskopiering / gendannelse

en: WP File Manager Contribution
da_DK: WP filhåndtering-bidrag

en: We love making new friends! Subscribe below and we promise to
        keep you up-to-date with our latest new plugins, updates,
        awesome deals and a few special offers.
da_DK: Vi elsker at få nye venner! Abonner nedenfor, og vi lover at
        holde dig opdateret med vores nyeste nye plugins, opdateringer,
        fantastiske tilbud og et par specielle tilbud.

en: Welcome to File Manager
da_DK: Velkommen til File Manager

en: You have not made any changes to be saved.
da_DK: Du har ikke foretaget nogen ændringer, der skal gemmes.

en: for access to read files permission, note: true/false, default: true
da_DK: for adgang til tilladelse til at læse filer, bemærk: sand/falsk, standard: sand

en: for access to write files permissions, note: true/false, default: false
da_DK: for adgang til at skrive filer, bemærk: sand/falsk, standard: falsk

en: it will hide mentioned here. Note: seprated by comma(,). Default: Null
da_DK: det vil skjule nævnt her. Bemærk: adskilt af komma(,). Standard: Nul
